Kuantum Bilgisayarlar

Bilgisayarlar hayatımızın çok önemli bir kısmında rol oynamakta. Peki onlar hakkında ne kadar bilgimiz var? İlk bilgisayar yapıldığı zamandan bu zamana kadar ne kadar geliştiler?
Klasik bilgisayarlar bitlerden oluşuyorsa nedir bu bitler?

Bilgisayarların içinde nanometrik küçüklükte transistörler bulunur. Elektronların bir parçadan diğer parçaya geçmesini sağlarlar. Ne parçası bunlar? Tabii ki de bit.(byte)

Bu bitleri basitçe açıklamak gerekirse bir şeyin olduğunu veya olmadığını gösterirler ve bunu sadece 0 ile 1 sayısı ile yaparlar. Örnek vermek gerekirse 0, yağmur yağmamıştır; 1, yağmur yağmıştır. Başka ihtimal söz konusu değildir. Bu ihtimalleri bu şekilde bilgiye dönüştürürler. Bitlerden çok fazlası bir araya gelerek kilobit, megabit, gigabit ve terabit gibi dizi oluşturarak depolama yaparlar.

Zamanında sadece kilobitlik bilgisayarlar bir oda büyüklüğündeydi. Teknoloji ilerledikçe bir şekilde bunları küçültmeyi başardık hatta o kadar başardık ki cüzdanda taşınabilicek dereceye geldiler. Yakın zamanda ise çalışma prensibi normal bilgisayardan farklı olan bir bilgisayar tasarlandı; Kuantum Bilgisayarı.

Bu yeni şaheser bilim adamlarının dikkatini epey çekti. Çünkü atomaltı dünyanın fiziğinden esinlenerek tasarlandılar. Nasıl çalıştıklarına gelirsek, kuantum bilgisayarların da bitleri vardır ve bunlara ise kübit(qubit) denir. Kübitler için de 0 ve 1 durumu vardır ancak kuantum sayesinde süperpozisyon denen halde hem 0 hem 1 olabilirler. Bu özellik ile binlerce hatta milyonlarca bitin bir araya gelerek oluşturduğu bilgiyi sadece birkaç kübit ile depolayabilir. Bu sayede işlemde inanılmaz bir hız kazancı gerçekleşir. Nasıl mı?

Transistörlerin ve bitlerin birbirlerine bağlandığı yerde elektron akışı olur. Yani elektrik. Dolayısıyla milyonlarca transistörden geçen elektronlar zamanla yükünü kaybeder. Bu yüzden o yükü tekrar kazanması için farklı bi yol kat etmesi gerektir. İşte milyonlarca yol da zaman kaybı demek.

Kazanılan bu hız sayesinde de bir şifreleme sistemini normal bilgisayar gibi tüm ihtimalleri denemek yerine kübit adeta doğru anahtara dönüşerek bu şifrelemeyi çok kolay kırabilir. Satranç hamlelerini normal bilgisayarlar bir saniyede bir milyon hamle hesaplarken, kuantumdan faydalanan bu bilgisayar trilyonlara ulaşıyor. Bu teknoloji ne kadar muhteşem gözükse de kötü amaçla kullanıldığında ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde satışa çıkması bekleniyor. Kuantum bilgisayarını geliştirme konusunda tüm dünyanın %70 ini kapsayan Japonya’da yapay zekaların sistemine bile çoktan girmeye başladı. Bu, akıllara Robotlar insanları ele geçirebilir mi? Sorusunu getiriyor. Teknoloji iyice insan beynine yaklaşmaya başladı ve birçok bilim insanı bundan korku duyuyor. Kim bilir belki de 3. Dünya savaşı insanlar arasında değil robotlar ile insanlar arasında olur…

Kadir ŞAHİN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla