Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik denilince akla vr gözlükler geliyor ancak konu o kadar basit değil. Sanal gerçeklik aslında insanın içinde olduğu gerçek dünyadan koparak kendisini yapay bir şekilde hazırlanmış ortamın içinde hissetmesidir. Günümüzde oyun şirketlerinden tutun birçok alanda yayılan bu teknoloji neymiş bir bakalım.

Sanal gerçekliği oluşturma ve girme denemeleri 1960 yıllarından beri olsa da tasarımı düzgün yapılamadığı ve maliyeti çok yüksek olduğu için yaygınlaşamadı ve kabul görmedi. Kim milyonlar yatırıp çizgilerden oluşan bir küp görmek ister ki? Günümüzde ise bu sorunlar halledildi ve artık daha az maliyetle gerçekten rahat ve gerçekçi tasarımlar yapıldı. Tıpkı oyun sektörünün grafiklerindeki gelişimi gibi. Sanal gerçekliğin yararlarından bahsedecek olursam askeri alanda talimler yapan askerler, tıp alanında ameliyat simülasyonları kullanan stajyerler ve fobik hastalıkların iyileştirilmesi (uçma korkusu varsa uçaktaymış gibi hissettirilerek korkusuyla yüzleştiriliyor), eğitim alanında önceden hazırlanmış dersler ile örneğin tarih dersinde öğrencilerin savaşın içindeyken, bizzat padişahın yanındayken öğretmenini dinlemesi, müzelere gezi yapılmadan görülebiliyor olması gibi birçok yararı var lakin zararları da var.

Gerçek hayattan koptuğu için acılarından, kederinden kurtulup kendini o ortamda daha iyi hissediyor olması, kendini sanal dünyanın başrolü gibi görmesi gibi birtakım nedenlerden dolayı insanların sanal gerçeklikten ayrılmamak istemeleri olası. Bağımlılık yapabilecek hatta tamamen gerçek hayattan kopacak kadar abartılma ihtimalleri göz önünde bulundurulduğunda akla korkunç düşünceler getiriyor.

Bir de filmlerdeki bize yansıtılan sanal gerçekliği ele alalım. Matrix, başrolün bir sanal gerçekliğe bağlandığı, bu sahte dünyanın içinde yaşayıp bunu farketmesi ve oradan çıkışını konu almıyor muydu? Gamer filminde ise bu sanal gerçeklik bir alet bir giysi olarak değil, beynin içine yerleştirilen bir çip ile görüyoruz. Oynayanların oyuncuları kontrol edip bir sanal oyun içinde geçen bu filmi izleyin derim.

Gelecekte bu korkunç teoriler engellendiği taktirde geçmişi tasarlayarak, tarih tekerrürden ibaret olduğu için geleceği tahmin etme, uzayı keşfetme gibi teoriler de mevcut.

Uzun lafın kısası bu teknoloji iyi de kullanılabilir kötü de. Her şey bizim elimizde!

Kadir ŞAHİN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

Web sitenizi WordPress.com' da kurun
Başla