At Gözlüğü

Son yazılarımızdan sonra uzun bir zaman geçti. Evet, bunun farkındayım. Ama böyle olduğu için de mutluyum. Peki ya neden diyeceksiniz. Ben de at gözlüğümü çıkardım da ondan…

Hmm… At gözlüğü. Ne alaka?

Kuantum Bilgisayarları ve Sanal Gerçeklik yazılarımızdan sonra “programlamaya nerden başlamalıyım, nasıl başlamalıyım” gibi sıkça sorulan sorulara cevap maksadında tecrübelerimi paylaşacaktım. Uzun da bir yazı olmuştu. Fakat onu ekleyeyim, şu ihtimali de ele alayım derken kitap yazmaya kadar gidecek bir durumun içine girmiştim. Yazmaya başladıktan birkaç gün sonra, benim için ayrı bir yeri olan Burak hocamla –bilgisayar öğretmenim ve büyük ustam 🙂– bir sohbet sırasında kendisi bana şunu demişti, “Asla At Gözlüğü Takarmışcasına Yaşama.” Peki at gözlüğü, atların sadece belirlenen güzergahtan gitmesi ve başka yola girmemesi dışında nasıl bir anlam taşıyabilirdi ki.

Yazıya devam etmeyi o gece bıraktım ve kendi arşiv klasörüme sakladım. Ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Karar verdim çünkü herkes aynı soruya cevap vermeye çalışıyor ve verilen cevaplarla kimse tatmin olamıyor nedense. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor. Discord sunucumuzda geçen konuşmalar olsun, bana şahsi olarak sorulan sorular olsun ve günlük hayatta birçok yerde geçen sohbetlerde olsun şunu öğrendim:”İnsanlar hazıra konmak istiyor.” Bu sadece yazılım için geçerli değil, birçok konuda maalesef öyle. Hazıra konmaya çalışıyoruz. Araştırmıyoruz. Araştırsak bile doğru bir şekilde araştırmıyoruz. Biri bize bir şey söylesin, hemen o yoldan gidiyoruz. Ama kimilerimiz bir sonuca ulaşamayınca, çukurlarda mahsur kalınca, araştırmaya ve sorgulamaya başlıyor. Deniyor ve denediği şeyleri kimi zaman tekrar tekrar denediği durumlar oluyor. İşte o zaman doğru bilgiye ulaşılabiliyor. Doğru olan şey de bu aslında. Araştırmak ve denemek.

Onca yazılımcı hiçbir şey bilmeden çıktı yola. Onu bunu karıştırarak öğrendi. Bazı şeylere kendinden ödün verip kafa yordu gece gündüz. Kimileri nasıl başlanılmasına dair tüyolar verdi fakat bu tüyolar kendi yolundan başka bir şeyden ibaret değildi. Zira benim yazım da öyle olmuştu… Yardım edelim derken insanların araştırması gerektiğini hatırlatmayı unuttuk.

Yeni başlayanlara tek tavsiyem at gözlüğü takarmışcasına bu hayatı yaşamamaları. Elbette sorular sorulmalı, fakat sorulan sorulara verilen cevaplarla yetinilmemeli. Biri için doğru olan şey, bir başkası için doğru olamayabilir. Ki yazılım öyle bir şey ki, derya deniz. Birçok alan ve birçok araç mevcut. Sorduğunuz bir soru ile tüm okyanus hakkında bilgi edinemezsiniz. Araştırma yapmalısınız. Yaptığınız araştırmalardan elde ettiğiniz verileri denemelisiniz. Bir işe başlamak istiyorsanız eğer önce bir zaman ayırmanız gerekir. Ve deneye yanıla kendinize bir yol çıkarmanız gerekir.

Şimdi gelip bana hangi dili öğrenmeliyim diye sorsanız Ruby der geçerim. Fakat yarın bi’ gün öğreneceğim Go, benim dikkatimi çeker. Bir daha ki soruşunuzda size Go derim. Bu böyle bir şey. Bilenin bile net bir cevabı olmayabilir. Sürekli farklı farklı sorular sorarak kendinize en uygun yolu kendiniz seçmelisiniz.

Bir daha ki yazımda doğru sorular sormak hakkında bir yazı yazmayı da düşünmüyor değilim.

Eğer araştırmaya üşeniyorsanız ve saçma sapan kulaktan dolma bilgilere inanmak istiyorsanız lütfen yazılıma hiç atılmayın derim çünkü ömrünüz araştırmakla geçecek.

Sorgulayıcı ve araştırmacı bir hayat yaşamanız dileğiyle…

Kendinize iyi bakın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s