Dünya Dönüyor Mu?

Evet, dünya dönüyor ama sen durduğun sürece

Biliyorum, başlangıç o motivasyon fışkıran yazıları andırıyor ama şimdiden belirteyim eğer o tip bir şey arıyorsanız aradığınız şey burada değil.


>Herkes gelişiyor, belki bir sen hariç.

Ne tuhaf değil mi? Biz burada gündüzü yaşarken insanlar farklı yerlerde geceyi yaşıyorlar. Buraya kadar çok güzel, onlar uyurken biz gelişiyoruz harika değil mi? Elbette her şey tersine dönüyor, çok değil 12 saat sonra roller değişiyor. Kısaca sen uyurken de, uyanıkken de, çalışıyorken de, pinekliyorken de dünyanın her yerinde sürekli kendini geliştiren insanlar var.

>Zeka uyku miktarıyla ölçülmez!

Şimdi kalkıp “6 saatten fazla uyuyan aptaldır!” gibi “aptalca” bir şey demeyeceğim. Bu tip şeylere umarım kulak asmıyorsundur, çünkü her insanın uyku ihtiyacı farklıdır. Bunu bir depo gibi düşün, senin depon 8 saatte doluyor diye deposunu 6 saatte dolduran arkadaşın senden zeki olmuyor merak etme.

>Az çok demeyelim boş geçmeyelim.

Hikayemize geri dönelim; gelişmediğimiz her gün milyonlarca insan bizim önümüze geçiyor. Acı ama gerçek. Belki günün, tatilin, fırsatların sonuna geldin ve hatta bunu saat 23.57’de okuyorsun. Hemen kalk yerinden, birkaç şınav çek, herhangi bir yabancı dilden birkaç kelime öğren, otur birkaç satır kitap oku ki; gün,hafta,tatil bittiğinde en azından yaptığın bir iş, hanene bir artı puan olsun.

>Yakıta da gerek yok.

Şu an yerinden kalkıp bir işe başlamak için yakıt mı bekliyorsun, hiç beklemene gerek yok çünkü içten yanmalı bir motora sahip değilsin. O motivasyon dolu sözler yalnızca “bir ara başlarım” deme sıklığını artıracak. Senin ihtiyacın olan tek şey, seni uyandıracak bir tokat ki bu hizmeti de ben bu yazıyla bedava sağlıyorum.

>Biraz da bilim…

Dopamin diye bir yapı vardır beyinde, en temelde mutluluk veren hormondur. Aman ha, mutluluk veriyor diye saldırma dopamine; eğer beynin dopaminin arttığını fark ederse direk onları algılayan reseptörleri yok eder. Kısaca, işlenemeyen dopamin sende yalnızca mayhoşluk yaratır. Paran var, harcayacak dükkan yok gibi düşün. Önce çıkaracaksın hayatından o güzel(!) bağımlılıklarını arkadaş! Her şeyin bir bedeli var.

>İmkan her yerde, yakalamasını bilene!

Bir şey öğreneceğim de kursa gidecek imkanım yok mu diyorsun, yazık sana! Bu yazıyı da okuduğun internet her şeyi ayağına getiriyor, doğru kaynakları bulduğun sürece derya deniz..

>Motivasyona inanma, motivasyonsuz da kalma..

Hâlâ mı bir şeyler eksik? Motivasyon mu lazım? Hah işte geldik en sevdiğiniz kısma, size şimdi en güzel motivasyon kaynağını söyleyeceğim: kendiniz. Bir şeyi yaptıktan sonra yaşayacağınız iyi/kötü şeyleri öngörerek kendinize en doğal ve işe yarar motivasyonu sağlayabilirsiniz. Sizi uyuşturan antidepresanlar, kişisel gelişim kitapları gibi şeyler tatlı geliyorsa sizi engelleyen bir şey yok.

>Acı gerçek…

İş mülakatlarında artık “İngilizce biliyor musunuz” sorusunun sorulmadığı, programlamanın artık en alakasız görünen işlerde bile şart olarak arandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu benim ne işime yarayacak ki diye düşünme, sadece geliş.

>Bugün her daim yarından büyüktür.

Bugün sana geç gibi gelebilir ya da bu saatten sonra başlasam ne, yarın yapayım diyebilirsin. Unutma! Bugün öğreneceğin tek bir kelime, yarın seni rakiplerinden ileri atar.

>Yargı kişiseldir.

Eğer senin hatalarını bir bir yüzüne vuracak, seni aşağılayacak birini arıyorsan yanlış yoldasın. Oturup muhakemeni de kendin yapacaksın, seni sen yargılayacaksın. Başkasına prim vermek yok!

>Kim bu car car konuşan be?

E bu kadar uzun uzun konuştu, bunu yazan ne durumda diye düşünürseniz eğer bunu yazan kişi aynı tokadı kendisine atmayı da amaçlıyor.

Hep gelişim, tam gelişim!

Sağlıcakla kalın, gelişimi bırakmayın.

Sinan Bilgin

“Dünya Dönüyor Mu?” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s